Wyłącz preloader

Akcja "Zatrzymaj zaćmę z Salve"

Akcja informacyjno-profilaktyczna, bezpłatne badania wzroku dla seniorów


Zaćma jest najpowszechniejszą chorobą oczu wśród ludzi w wieku 50-60 lat i odpowiedzialną za niemal 50% ślepoty, która występuje na całym świecie. Utrata wzroku w starszym wieku uniemożliwia bycie samodzielnym i znacząco obniża komfort życia. Współczesne operacje usuwające zaćmę są nie tylko skuteczne, bezpieczne, ale i szybkie w osiąganiu efektu – pacjent cieszy się dobrym wzrokiem już na drugi dzień po operacji.

Nieleczona zaćma (występuje także po nazwą pochodzenia łacińskiego – katarakta) to zmętnienie soczewki, które powoduje nieostre widzenie, a raczej rozmazywanie obrazów. Pojawia się w drugiej połowie życia i ma najczęściej związek z postępującym upływem lat. Niemniej jednak są przypadki występowania zaćmy u osób w 40. roku życia. Na ogół dotyczą one osób, które chorują na cukrzycę, atopowe zapalenie skóry lub stosowały leki sterydowe.

Upośledzenie wzroku rozwija się stopniowo, czasami nawet latami, a problem jest bardzo często bagatelizowany. Początkowo osoba, u której rozwija się zaćma doświadcza pogorszenia się wzroku. W zależności od rodzaju zaćmy, może to być:

  • niewyraźne widzenie z bliska np. przy czytaniu,
  • pogorszenie ostrego widzenia obiektów dalekich,
  • brak dobrej widoczności przy pełnym oświetleniu,
  • złe widzenie po zmroku lub w źle oświetlonych pomieszczeniach,
  • dwojenie się obrazu.

Jakakolwiek zmiana, która powoduje odczuwalną zmianę widzenia, powinna być konsultowana z lekarzem okulistą, który jednoznacznie ustali przyczynę tego stanu. Możliwe, że badanie wskaże na inną przyczynę – np. zwyrodnienie plamki żółtej. Zaawansowaną zaćmę można rozpoznać dostrzegając białe zabarwienie źrenicy. Jeśli choroba nie zostanie w porę zatrzymana, z czasem doprowadzi do praktycznej ślepoty. (...)

ZAPISY na badania: tel. 42 633 78 01

[informacja ze strony www.salve.pl]

http://www.miasto.zgierz.pl/pl/wydarzenie/akcja-zatrzymaj-zacme-z-salve

Galeria zdjęć

Udostępnij:

Komentarze